
Arm in een rijke stad.
Het Verkiezingsdebat van oktober 2025 smaakte naar mรฉรฉr en die kans kregen we!
We waren op 12 maart 2026 in Amsterdam Noord bij de Noordas, in de Ark. Weer een samenwerking van de Noordas, de Kring Armoede (ANE),het Platform Armen nemen het Woord (SW-SL)) en nu ook Kracht van Mokum. Het was Ramadan, dus
een iftar aan het begin van avond stond gepland. Die werd goed bezocht, rond half zeven was het gezellig druk. Er waren meer dan 80 eters aangemeld.
De zaal loopt vol. Alle stoelen zijn bezet. Op het podium een rij hoge krukken, een enorm scherm waarop zo dadelijk de stellingen zullen verschijnen. Die stellingen gaan over de situatie in het rijke Amsterdam waar toch nog teveel armoede
voorkomt. En armoede gaat niet alleen over (te) weinig geld, maar ook de woonsituatie van mensen, over teveel regels en het doolhof van loketten. Het vertrouwen van de Amsterdamse burger in de overheid (en dat is wederzijds). Moet er wel of niet een woningbedrijf komen? Gaat de gemeente zelf bouwen of strenger toezien op bouw en verdeling van woningen? Stappen we af van de vele inkomensvoorzieningen en gaan we de burger vertrouwen met een maandelijkse inkomensaanvulling? Kan Amsterdam ervoor zorgen dat de rekening voor de โvrijheidsbijdrageโ bij de meer vermogenden terecht komt? Wat kan de Gemeente eigenlijk?
Moderator Chris Keulemans leidt het debat in. De volle zaal, 120 aandachtige, betrokken burgers en een podium met (aankomend) raadsleden: Milka Yemane (GroenLinks)
Anissa Bouhassani (PvdA), Sophie Koppejan (CDA), Sanne Klaver (Volt), Ana Karadarรฉvic (PvdD), Dulijon Veldhoen (VVD), Zoubida Bzim (DENK). Op het podium is geen plaats meer voor Bij1, de ChristenUnie en de Piratenpartij, maar die krijgen later een kans. Net als andere partijen: Partij voor de Rechtstaat, LEF en de SP. Ook zij kunnen vanuit de zaal meedoen. Dat zijn 13(!) kandidaat Uiteraard staan de ervaringen van Amsterdammers centraal. Daar begint het debat mee. Eerst een aantal stellingen om op te warmen. Dan ervaringen van Amarfi en Jermaine en tenslotte de politici aan het woord. Om cijfers en situaties toe te lichten staat daar Nuri Kurnaz van AYA.
De meeste kandidaten zien niets in een gemeentelijk woningbedrijf. Veel te omslachtig, duurt te lang (?). Voor diepgaande argumentatie is helaas geen tijd. Dat idee zal het de komende jaren waarschijnlijk niet halen. Men is het wel over eens dat de Gemeente mรฉรฉr regie op de woningmarkt moet nemen. Ja, hoe dan? En moeten we juist niet van die markt af en moeten we niet meer aan volkshuisvesting doen?
Het lijkt erop dat daar mรฉรฉr steun voor is. En leuk dat de VVD-er -bijna voorspelbaar- olie op het vuur gooit door te stellen dat iederรฉรฉn een eigen huis moet kunnen kopen. Dat gaf tenminste wat ophef en vertier. Dan misschien minder armoederegelingen en in plaats daarvan een maandelijkse toelage? Hier is meer waardering voor. Maar dat gebeurt eigenlijk al. En voor inkomenspolitiek is voor de gemeente al helemaal geen ruimte.
Duidelijk is er in de zaal ook meer kennis en ervaring aanwezig. Het vuurwerk moet vooral uit de zaal komen. Hier heeft men op zโn Noords (?) wel een stevige mening, want de nodige ervaring met schimmelwoningen en vastgelopen toeslagen, schulden en lege koelkasten. De politici en beleidsmakers kunnen hier nog heel wat van leren.
Maar onder de kundige leiding van Chris komt het tot een slotdebat en de presentatie van โde agenda van Noordโ.
En dan zijn er bedankjes, bloemen en een drankje bij het napraten. Een mooie avond!

Foto : sopieschraafotografie


